Staff Directory

Richard Davies
CEO / President
EmailLinkedIn
Christopher Guarniere
Deputy Scout Executive
Renette Bayne Issaka
Controller
Joe Schiltz
Director of Field Service
Email
Neisha Joseph
Assistant Director of Field Service
Travis Smith
Field Director - Exploring
Lorraine Ellis-Jordan
Field Director - Bronx
Javon Arnold
Field Director - Brooklyn & Queens
Elisa Cadet
District Director - Scoutreach
Melony Ortega
Executive - Law Enforcement Exploring
Caleb Caldwell
District Executive - Aquehonga
Vacant
District Executive - Staten Island
Nayib Altareb
District Executive - Big Apple
Melvin Antigua
District Executive - Scoutreach
Claretta Mills
Senior Executive - Business Exploring
Paul Francois
District Executive
Candice Greenidge
District Executive
Richard Valiente
District Executive - Queens
Malachi Nelson
District Associate - Law Enforcement Exploring
Michael Lennon
Director of Experiences & Communications
Emmerson Sherman
Graphic and Desktop Designer
Dawn Niece
Volunteer Support Manager / Eagle Processor
Indonesia Knights
Volunteer Support Assistant / Receptionist
Jim Castro
Director of Administration
Judith Harvey
Executive Assistant to Scout Executive & Deputy Scout Executive
Marcelle Grant
Field Service Assistant
Adriana Galarza
Human Resource Specialist
Vacant
IT Support Specialist
Carol Schults
Trading Post Operations Manager
Kathryn Dueñas
Sales Associate - Staten Island Scout Shop
Vacant
DIrector of Outdoor Program & Facilities
Sarah Landsaw
Camping and Program Assistant
Zachary Swierat
Outdoor Programs Director & Ten Mile River Scout Camps Reservation Director
Vacant
Camp Director - Alpine Scout Camp
Vacant
Camp Director - William H. Pouch
Alexander Peck
Director of Food Services
Joselyn Aviles
Program Associate - Camping
Adam Smith
Program Associate - Alpine & Camp Director - John E. Reeves Cub World
Colby Broaddus
Program Associate - Alpine & Program Director - John E. Reeves Cub World
Jack Sammon
Program Associate - Alpine
Eddie Ackert
Ten Mile River Scout Camps - Camp Director - Ranachqua
Scott Dellosso
Ten Mile River Scout Camps - Camp Director - Keowa
Anthony Allison
Ten Mile River Scout Camps - Camp Director - Aquehonga
Mark Amatrucola
Ten Mile River Scout Camps - Associate Reservation Director
Joe Amatrucola
Ten Mile River Scout Camps - Associate Reservation Director
Scott Bosworth
Senior Ranger - Alpine Scout Camp
Jim Loeffel
Senior Ranger - Ten Mile River Scout Camps
Lou Farragher
Ranger - Ten Mile River Scout Camps
Tom Hamer
Ranger - Greater New York Councils
Michael Polakowski
Senior Ranger - William H. Pouch Scout Camp
Vacant
Chief Development Officer
Jeff Fanara
Director of Special Events - Development
Dorothy M. Browne
Director of Corporate & Foundation - Development
Lucy Walters
Special Events Consultant
Lisa Holtzman
Special Events Consultant
Vacant
Donor Care Specialist
Lynn Sammon
Registrar Manager - Shared Registration Services
Felisha Hamilton
Assistant Registrar Manager - Shared Registration Services
Anthony Kramer
Lead Data Processor
Aaron Montesdeoca
Asst. Registrar Manager
Vanessa Marin
Registration Training Specialist
Meriah Gulbrandsen
Data Entry Processor
Jennifer Fugunt
Data Entry Processor
Jason Rupp
Data Entry Processor
Vacant
Data Entry Processor
Vacant
Data Entry Processor